Mięśnie zaangażowane podczas wykonywania tego ćwiczenia:
Główne:
Klatka piersiowa - piersiowy większy (środek i dół)
Pomocnicze: 
Klatka piersiowa - piersiowy większy (góra)
Naramienne - przednie aktony
Ramię - trójgłowy (triceps)

Wykonanie ćwiczenia:
Ćwiczenie jest skupione na angażowaniu do pracy mięśni klatki piersiowej. Dobrze jeżeli dysponujemy atlasem, aby można było poprawnie wykonać wyciskanie linek w poziomie na siedząco. Ważne jest, aby atlas był wyposażony w dwa wyciągi.  
Istotne jest przygotowanie się do ćwiczenia. Ciało, w szczególności mięśnie klatki piersiowej powinny być dobrze rozciągnięte, co pozwoli uniknąć kontuzji.
W pozycji startowej należy usiąść na ławce treningowej z pionowym oparciem, tak aby plecy płasko przylegały do jej powierzchni. Należy złapać linki jednocześnie układając ramiona prostopadle do tułowia. Linki powinny być wypychane, aż do momentu, kiedy uzyska się pełne wyprostowanie ramion przy jednoczesnym wykonaniu wydechu. Koordynacja prawidłowego oddychania oraz wyciskania linek jest bardzo ważna. Każdy wdech i wydech powinny być zsynchronizowane z czynnością wyciskania linek. Kiedy już linki zostaną wypchnięte, a wydech wykonany można przystąpić do fazy opuszczania. Należy bardzo powoli i stopniowo opuszczać ramiona. W tym samym momencie można także wdychać powietrze. Ważne jest, aby linki nie były opuszczone aż do samego końca. Powinny one pozostać w odległości około 2-3 centymetrów od tułowia. Takie ułożenie linek daje szansę na maksymalne napięcie mięśni ramiennych oraz mięśni klatki piersiowej. Bardzo ważna pozostaje także kwestia odpowiedniego dobru obciążenia podczas wykonywania wyciskania linek w poziomie na siedząco. Należy dobrać taki ciężar obciążenia, aby można było mówić o swobodnym i kontrolowanym wykonywaniu ćwiczenia. W miarę postępów w ćwiczeniu można zwiększać obciążenie stosowanie do swojego uznania i możliwości.